За Техниката на говора:

 
 

01 — Какво е тя?

Като наука Техниката на говора не създава, а разработва и усъвършенства онова, което е заложено у нас.

02 — Какво включва?

Обект на тази наука е целият говорен апарат, който е организираната съвкупност от дихателни, гласови и изговорни (артикулационни) органи, чрез чиято синхронизирана дейност се осъществява говорът.

03 — Защо е важна?

Тя ни служи за осъзнатото овладяване на говорните органи, като посочва и начините за обогатяване на техните възможности. Дава практически познания и средства за коригиране и изкореняване на различни говорни отклонения от нормата.

04 — Накъде ни води?

Дава възможността как по-бързо да постигнем резултати при водене на словесно действие:

  • дихателната дейност да се задълбочи

  • гласът да продобие благозвучие, красота и сила

  • изговорът да бъде отчетлив, правилен и целенасочен

05 — Какво постигаме?

При усъвършенстване на Техниката на говора откриваме възможността:

  • по-добре и по-свободно да поднасяме словото в цялото му богатство

  • да изразим при по-голяма говорна пластичност своята мисъл и творческо виждане

  • да поднесем една неповторима и запомняща се реч

Анотация

Всичко става малко по-различно, след като го кажем на глас.”

                                     Херман Хесе

Важна предпоставка за човешките взаимоотношения е това, човек да умее да говори добре. Не е достатъчно, обаче, само доброто овладяване на родния език откъм граматичен и речников фонд. Необходимо е да овладеем изкуството да говорим във всички негови аспекти – да говорим интересно, да владеем и да влияем чрез своята реч, да говорим тактично, да умеем понякога да убеждаваме хората, понякога да ги забавляваме, да умеем да обясним и защитим своята работа, да можем да говорим пред малка и голяма аудитория, да можем да се изразяваме публично и изобщо, да умеем с речта си да печелим хората. Всичко това се определя, в основата си, от сложните механизми на нивото ни на мислене и най-вече от нивото ни на култура на речта. 

Вербалната комуникацията е едно от най-мощните средства за общуване в съвременното общество. В последните години умелото водене на словесното действие, като категорично средство за представяне, убеждаване, информиране, споделяне, навлезе в работната среда на всяко корпоративно ниво и сфера – от бизнеса до изкуствата. 

Културата на речта е силата, която може да привлича вниманието, да променя нагласи у хората, да превръща опоненти в съмишленици, да създава условия за подкрепа.

Говорещият, който има високо ниво на култура на речта умело използва приомите на езика, с всички негови изисквания и правила, извежда словесното действие на по-високо интелектуално ниво, притежава умението, морално и етично, да владее различни ситуации и най-вече, да влияе със своя начин на говорене върху дадена аудитория и да постига конкретни резултати.